VÍZA PRO ZANZIBAR a TANZÁNII

Pro vyřízení víza do Tanzánie máte tři možnosti:

 • online (platba online může být dlouhá a problémová)
 • na hraničním přechodu po příjezdu, nebo na letišti
 • požádat na ambasádě v Berlíně 

Před cestou si raději ověřte na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR a u zastupitelského úřadu Tanzánie, zda se podmínky pro vstup do země nezměnily.

Od 2018 je možné si vyřídit turistické vízum do Tanzánie elektronicky (eVISA).

Poplatek za podání žádosti o jednorázové turistické vízum s platností do 90 dnů pro občany ČR je 50 USD. Poplatek se platí on-line kartou.

Vyřízení eVISA doporučujeme jen, pokud máte dostatek času před odletem na podání, zaplacení a vyřízení. Může vám to o něco zrychlit vyřízení celních a pasových formalit po příletu na letiště v Tanzanii, nebo Zanzibaru. Pokud máte méně jak týden, vyřiďte si vízum až po příletu na letišti.

Turistické vízum na dobu 90 dnů je možné získat také na počkání a to na hraničních přechodech až po příletu do Tanzánie / Zanzibaru:

 • Zanzibar International Airport
 • Dar es Salaam International Airport
 • Kilimanjaro International Airport
 • Kenya border point

Cena turistického víza je 50 USD na 90 dnů. Platba probíhá na místě v hotovosti.

Dokumenty potřebné ke vstupu do země a k vyřízení víza na hranici:

 • platný cestovní pas minimálně 6 měsíců po vstupu na Zanzibar 
 • 1x fotografie pasového formátu (většinou vás vyfotí přímo na letišti)
 • 1x vyplněnou příjezdovou kartu, kterou obdržíte na hraničním přechodu, letišti, nebo už v letadle (doporučujeme mít vlatsní propisku)
 • někdy požadují vidět zpáteční letenky, nebo rezervaci ubytování (ptají se většinou náhodně)

JAK SE DOSTAT NA ZANZIBAR?

Z Evropy a jiných kontinentů se na Zanzibar dopravujeme letecky.

Z některých evropských letišť létají přímé lety (s technickou zastávkou na Klimandžáru, Mombase v Arushe a pod. (z letadla se většinou ani nevystupuje)). Z Prahy jsou lety většinou s přestupem.

Nejčastěji se létá s Turkisch Airlines, nebo Fly Dubai (s přestupem). Dají se ale sehnat i jiné spoje a často i levnější. Samotných přestupů se není nutné obávat, letiště jsou dobře označená.

Přímý let z Prahy létá pouze LOT Airlines pro klienty české cestovní kanceláře.

Přímý let z Prahy trvá 8 až 9 hodin. Lety s přestupem bývají o něco delší, ale rychleji podle našich zkušeností zase let uteče, protože se na přestupu protáhnete, projdete a pokračujete do cílové stanice.

Někteří létají i přes Dar es Salaam a z Daru pak jedou trajektem, nebo krátkým letem na ostrov Zanzibar.

V případě dotazů se na nás obraťte a s přibývajícími zkušenostmi Vám rádi poradíme.

CENY A MĚNA

Zanzibarskou měnou je tanzanský šilink (TZS).

Můžete však platit v amerických dolarech (USD).

Přijímají je hotely, restaurace, obchůdky se suvenýry i kanceláře organizující výlety po ostrově. V hlavních resortech se dá dokonce platit i eurem. Nejlepší směnárny najdete ve městě Stone Town – jsou zde i bankomaty, ale ty jsou často mimo provoz a platba kreditními kartami je nevýhodná.

Na Zanzibaru je také běžné smlouvání. Na tržištích můžete smlouvat a někdy dostáhnete velkých slev. V supermarketech, nebo značkových obchodech jsou ceny fixní. Obyvatelé Zanzibaru jsou za své služby zvyklí dostávat spropitné – dokonce i policisté či úředníci.

Pozor, na Zanzibaru nepřijímají bankovky (USD) s datem starším roku 2007, ale pouze vydané od roku 2007 do současnosti. Doporučujeme mít pro jistotu dolary, alespoň od roku 2009.

NA CO NEZAPOMENOUT

Na dovolenou do Tanzánie / Zanzibaru si nezapomeňte vzít cestovní lékárničku, viz příklad: 

 • léky proti bolesti a horečce
 • probiotika doporučujeme brát i preventivně
 • léky na průjmy
 • antihistaminika na zklidnění při poštípání nebo při alergických reakcích
 • prostředek k zastavení menšího krvácení
 • obinadlo, náplasti
 • dezinfekční roztok
 • gely na spáleniny – mohou se hodit i při spálení od slunce na horách nebo u moře
 • teploměr, jehlu, pinzetu,
 • Někdo doporučuje vzít si B-komplex a používat ho preventivně jako odpuzovač komárů.

Nezapomeňte na vlastní léky, které pravidelně užíváte. 

Dejte si je do příručního zavazadla, abyste je měli v případě potřeby po ruce v letadle.

OČKOVÁNÍ PRO CESTOVÁNÍ NA ZANZIBARU A V TANZÁNII

V současné době nejsou žádná povinná očkování, výjimku tvoří očkování proti žluté zimnici u turistů přijíždějících z oblastí s jejím výskytem (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Většina letů z Evropy má přestup jindě, tudíž toto očkování není potřeba. Další doporučená očkování jsou proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu. Dále se zde vyskytuje malárie, horečka dengue. Jsou zaznamenány i případy spavé nemoci po bodnutí mouchou tse-tse a infikovaní komáři přenášejí malárii. Chraňte se proto repelenty.

Dále doporučujeme vyhýbat se kontaktu (např. brodění, plavání) se stojatou povrchovou vodou – hrozí zde přenos parazitární nákazy. Ve slané mořské vodě se původce nevyskytuje. Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění, pro případ úrazu a také disponujte s větším finančním obnosem na kartě, v případě nečekané události.

CO SI MŮŽU PŘIVÉZT / ODVÉZT ZE ZANZIBARU?

V Zanzibaru platí stejné zákazy jako v Tanzanii. 

Ze země je striktně zakázaný vývoz jakýchkoliv předmětů vyrobených z divoké zvěře (trofeje, slonovinové výrobky, kožené výrobky), vývoz divokých zvířat, hmyzu nebo rostlin.

V Zanzibaru jsou zakázané plastikové sáčky a tašky.

ZDRAVOTNÍ RIZIKA

V Africe obecně, takže i v Tanzanii, je rozšířeným problémem nemoc AIDS způsobená virem HIV. Protože se jedná o nemoc přenášenou pohlavním stykem, je toto téma v Tanzanii ve veřejném prostoru tabu a to samozřejmě nepřispívá ke zvýšení povědomí o této nemoci a omezení jejího šíření. Situaci také zhoršuje negativní přístup církve k používání kondomů. Mnozí ani nevědí, že jsou nakaženi a mohou nemoc šířit dál. Pro turisty se nemoc AIDS může stát problémem především při sexuální turistice, případně při potřebě transfuze krve v případě zranění.

ZDRAVOTNICTVÍ NA ZANZIBARU

Česká republika nemá se Zanzibarem uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče.

Proto je nutné uzavřít před vycestováním cestovní pojištění zdravotních výloh. Nemocnice, která by odpovídala našemu standardu je až v Dar es Salaamu, na pevninské části Tanzánie. Na Zanzibaru je kvalitní soukromá nemocnice Aga Khan  a nácházi se zde i malé egyptské kliniky evropského standardu.

Nedoporučuje se ošetření ve státních zdravotnických zařízeních. Veškeré výdaje, včetně vyšetření, se hradí ihned v hotovosti, šekem nebo kreditní kartou. Je nutné nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou, uschovat veškeré originály účtů a všech dokladů pro jednání doma s Vaší zdravotní pojišťovnou.

Léky v místních lékárnách se platí v hotovosti.

Doporučuje se dodržovat pitný režim a užívat preventivně vitamíny.

PODMÍNKY PRO CESTU SE PSEM

Postup pro převoz domácích mazlíčků do Tanzanie / Zanzibaru

 • Je možné dovézt psy a kočky, ale jsou nutné zdravotní a očkovací průkazy. Psi by měli být očkováni proti vzteklině nejméně 1 měsíc a ne více než 3 roky, před jejich vstupem do Tanzanie.
 • Povolení k dovozu je třeba získat zasláním žádosti řediteli veterinárních služeb v Tanzanii, ministerstvu pro vodní hospodářství a rozvoj hospodářských zvířat (viz níže uvedená adresa). V tomto dopise by měl žadatel uvést typ/plemeno domácího mazlíčka, věk, přístav vstupu do Tanzanie a přiložit potvrzení o očkování. Žádost Vám může vyřídit i specializovaný veterinář Na Zanzibaru, nebo v Tanzanii a dokumenty zašle elektronicky k vytištění (DOPORUČUJEME).

Doporučují se následující očkování:  

 • DHLP: psinka, hepatitida, leptospiróza a parvo.
 • Štěňata by měla být očkována ve věku pěti až sedmi týdnů s opakováním očkování o dva týdny ao šest týdnů později. Očkování proti vzteklině by mělo být provedeno při třetím očkování.

Očkování proti červům  

 • Očkování proti červům by se mělo provádět každé tři měsíce, nebo mohou být zvířatům podávány tablety proti červům každých 45 dní.

Poznámka

 • Pokud má žadatel hostitele v Tanzanii / Zanzibaru, je užitečné, když žádost vyřídí a vyzvedávají povolení jménem.
 • Dovezená zvířata jsou v přístavu vstupu podrobena vyšetření veterinárním lékařem a v případě potřeby karanténě.
 • Pokud si chcete vzít svého mazlíčka zpět, získejte povolení k vývozu.
 • Výše uvedené žádosti o povolení jsou odděleny od vstupních víz, které je třeba podat na nejbližším konzulátu / Vysoké komisi. Žádost o povolení k pobytu a pracovní povolení by měla být podána na imigračním oddělení v Tanzanii před vstupem do Tanzanie.
 

Ředitel veterinárních služeb – ADRESA

 • Ministerstvo pro vodní hospodářství a rozvoj hospodářských zvířat
  Veterinární úřad Temeke
  P. O Box 9152, Dar es Salaam.
  Tel : +255 22 2862592; Fax +255 22 2862538
  E-mail : zoosanitary@mifugo.go.tz, nebo epid1@mifugo.go.tz
 NEBO VÁM MŮŽE VŠE VYŘÍDIT MÍSTNÍ VETERINÁŘ, KTERÝ PRO NÁS TYTO DOKUMENTY ZA POPLATEK VYŘÍDÍ. NAPIŠTE NÁM.
Language
Přejít nahoru

O NÁS

Celý příběh výstavby našeho českého resortíku, začal nevině a byl o velké náhodě. Vše odstartovala  nabídka malého pozemku na Zanzibaru pro výstavbu jednoho domku. Vždyť e to ráj, kdo by odolal a cena se zdála přijatelná. O nabídce a nápadu postavit si „haciendu“ na Zanzibaru se informace rychle rozšířila a zvedl se zájem o výstavbu několika domečků, jako investiční příležitost, nebo zabezpečení na důchod.  Nápad byl a teď ho jen uskutečnit. Zvolil se odvážlivec a vyrazil na cestu. 

Na místě náš „vyslanec“ zajišťoval potřebné právní informace a hledal ideální místo k výstavbě. Cesta byla trnitá, nejen proto, že prvotní informace o zákonech a podmínkách pro cizince byly velmi odlišné od těch, které nyní máme. Po několika úskalí a hledání opravdu dobrého právního zastoupení, jsme měli štěstí a zahájili spolupráci s právní kanceláří, kde se o vše skvěle postarali a starají naši právníci, podle aktuálních a platných zákonů. Je radost je vidět v akci, jen tak se něčeho nezaleknou a tady je vyjednávání na každodenním pořádku. Věřte, že to je jedna z velmi důležitých věcí. Nikdo nechce investovat a pak zjistit, že byl oklamaný a o vše přijde díky nedůslednosti. Takže, administrativa a povolení vyřešena a jde se stavět.

Od 11.6.2023 kdy započala výstavba resortíku sledujeme, jak stavba krásně roste. A to vše díky egyptské stavební firmě s přísným, ale zároveň srdečným majitelem a šéfem v jedné osobě. Je důležité, aby stavbu prováděla stavební firma s licencí a ideálně s historií a zkušenostmi. Sice si připlatíte, ale věřte, že se to vyplatí. Ne nadarmo se říká, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.

Sledujte s námi, jak stavba pokračuje a věříme, že jednou se k nám budete moct přijet ubytovat a užít si báječnou dovolenou v ráji.

COCO JAMBO PARADISE

ZANZIBAR, UROA

Tel: +255 xxx xxx xxx

Email: info@cocojamboparadise.com

ZPRÁVA

Odesláním této zprávy / poptávky souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů.